ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | 05-09-2024

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τεράστιος Γκαβέλας! «Χρυσός» Παραολυμπιονίκης για 2η συνεχή φορά! TAGS: #Παραολυμπιακοί Αγώνες

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την ελληνική Παραολυμπιακή αποστολή κατέκτησε ο Νάσος Γκαβέλας, στον τελικό των 100μ. Τ11, με συνοδό αυτή τη φορά, τον Γιάννη Νυφαντόπουλο και ήταν αυτός που χτύπησε τρεις φορές την καμπάνα στο Σταντ Ντε Φρανς.

Ο παγκόσμιος ρέκορντμαν και παγκόσμιος πρωταθλητής πέρυσι στην ίδια πόλη, υπερασπίστηκε και τον παραολυμπιακό του τίτλο καθώς ήταν «χρυσός» και πριν τρία χρόνια στο Τόκιο, με συνοδό τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, όπου είχε πετύχει και το παγκόσμιο ρεκόρ με 10.82!

Σήμερα μετά από έναν εκπληκτικό τελικό, τερμάτισε σε 11.02 (+0,3m/s) και άφησε για ακόμη μια φορά στη 2η θέση τον Γάλλο Τιμοτέ Αντόλφ με 11.05 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Κινέζος Ντονγκντονγκ Ντι με 11.08 πετυχαίνοντας και οι τρείς την καλύτερη φετινή τους επίδοση.

Ο Νάσος Γκαβέλας γίνεται έτσι ο πρώτος Έλληνας αθλητής που κατακτά δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια τόσο σε Ολυμπιακούς όσο και σε Παραολυμπιακούς Αγώνες σε δρομικό αγώνισμα.