Καθαρίζει με την παραμονή ο Θεσπρωτός

Γ' ΕΘΝΙΚΗ | 14-04-2024

Καθαρίζει με την παραμονή ο Θεσπρωτός TAGS: #Γ' Εθνική

Ο Θεσπρωτός έκανε το καθοριστικό βήμα για να καθαρίσει με την παραμονή του, νικώντας με 3-1 τον Πιερικό.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο της που αγωνίζονταν από το 16ο με αριθμητικό μειονέκτημα.

Το φιλμ του αγώνα

7'σεντρα από τα αριστερά του Τσιαφιτσα, κεφάλια του Βιγιαλμπα, ο Καρατασιος απομάκρυνε σωτηρία πριν ή μπάλα περάσει τη γραμμή!
9' σουτ του Ματζαλακου από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ.
13' μακρινό σουτ του Χατζηπουργανη, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
15' σουτ του Μπαλτά από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι.
16' ο Τσακνακης στην προσπάθεια του να σταματήσει τον Βιγιαλμπα, τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Σαπαρικα (Αιτωλοακαρνανιας) να δείχνει το σημείο του πέναλτι και αποβάλλει και τον τερματοφυλακα του Πιερικου.
O Τσιαφιτσας ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Μπαλάφας (που πέρασε στη θέση του Ματζαλακου) με μια εκπληκτική επέμβαση στην αριστερή του γωνία έστειλε την μπάλα κόρνερ.
Στην εκτελεση του ο Βιγιαλμπα με κοντινή προβολή σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφ σαιντ.
27' καλή στιγμή για τον Θεσπρωτο, ο Τσιαφιτσας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βιγιαλμπα έπιασε τη γυριστή κεφάλια, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Πιερικου.
32' Ο Βιγιαλμπα αυτή τη φορά σημάδεψε σωστά από κοντά με το κεφάλι από σέντρα του Τσωτσου και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
41' μεγάλη ευκαιρία για τον Πιερικο να ισοφαρισει, όταν έπειτα από φάση διάρκειας μέσα στην περιοχή του Θεσπρωτου, ο Μπαλτάς έπιασε την κεφαλια, αλλά ο Ραπτης πρόλαβε και απομάκρυνε πάνω στη γραμμή της εστίας του!
48' ο Τσιαφιτσας επαιξε το ένα-δύο με τον Βιγιαλμπα, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 για τον Θεσπρωτο.
52' σέντρα του Ροβινα, ο Βιγιαλμπα με κεφάλια έκανε το 3-0 για τον Θεσπρωτο.
54' αλλαγές για τον Θεσπρωτο, ο Ζελεκου και ο Βλαχοπουλος στη θέση των Ρουση και Βιγιαλμπα.
59' αλλαγές για τον Πιερικο, Καλαϊτζης, Χατζηκωνσταντινου και Κατσιαμητας στη θέση των Στραβογιαννη, Μπαλτά και Κωνσταντινίδη.
66' ευκαιρία για τον Πιερικο να μειώσει το σκορ, όμως ο Καλαϊτζης δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή.
72' αλλαγή για τον Πιερικο, ο Παπαϊωάννου στη θέση του Χατζηπουργανη.
75' Ο Πιερικός κερδίζει πέναλτι όταν από προσπάθεια του Μυρωτη η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού (και αφού ο διαιτητής αρνήθηκε αρχικά πέναλτι σε ανατροπή του Κατσιαμητα από τον Δασκαλάκη!).
Ο Κατσιαμητας ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε αρχικά από τον Δασκαλάκη, όμως στην επαναφορά σκόραρε και μείωσε σε 3-1.
90+2' μακρινο σουτ του Κατσιαμητα μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομαδων
Θεσπρωτος: Δασκαλάκης, Αγγελουδης, Ορφανός, Τσωτσος, Ραπτης, Παλαμουτσης, Ροβινας, Οικονομικος, Ρουσης, Τσιαφιτσας, Βιγιαλμπα
Πιερικος: Τσακνακης, Μαυρίδης, Στοιος, Μυρωτης, Ματζαλακου, Μπαλτάς, Καρατασιος, Χατζηπουργανης, Αλεξιου, Στραβογιαννης, Κωνσταντινίδης Β.

*Φωτογραφία: Πιερικός