ΜΠΑΣΚΕΤ | 24-04-2024

Το όνειρο έγινε... εφιάλτης για τους Vikos Φalcons! Χτύπησε και πάλι η κατάρα του 3ου αγώνα! TAGS: #Βίκος Ιωαννίνων #Μπάσκετ

Αν και ήταν φαβορί, ήρθε η ανώμαλη προσγείωση για τους Vikos Φalcons στο 3ο παιχνίδι των play off με αντίπαλο τα Τρίκαλα Basket.

Όπως και πέρυσι απέναντι στη Δόξα Λευκάδας, έτσι και φέτος, το τρίτο παιχνίδι, αν και είχε πλεονέκτημα έδρας, πληγώνει την ομάδα των Ιωαννίνων.

Τα Τρίκαλα άλωσαν το Νέο Κλειστό με 73-67 και έκαναν το 2-1 στις νίκες προκρίθηκαν στους τελικούς της National League 1.

Και όμως ο αγώνας ξεκίνησε με τον Βίκο να ξεκινάει δυνατά τον αγώνα και να παίρνει διψήφια διαφορά, και να δείχνει έτοιμη για τελικό! Όμως ένας αγώνας μπάσκετ δεν τελειώνει στο α' ημίχρονο!

Η γηπεδούχος ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με στο +7 (40-33).

Όμως τα Τρίκαλα στη συνέχεια κατάφεραν όχι να "ψαλιδίσουν" τη διαφορά, αλλά να πάρουν και κεφάλι στο σκορ, και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Κάποια χαμένα ριμπάουντ και κάποιες λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις, έγειραν την πλάστιγγα του νικητή, και έτσι ο Βίκος για μία ακόμη χρονιά, μένει εκτός διεκδίκησης ανόδου στην Elite League.

Βίκος Ιωαννίνων-Τρίκαλα Basket 67-73

Διαιτητές: Μπακάλης-Λουλουδιάδης-Κώνης

Δεκάλεπτα: 28-16, 40-37, 52-50, 67-73

Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Ιβόσεφ 25 (1), Τσιλούλης 6, Χείλαρης 12 (2), Μαυρογιάννης 4, Πάτρας 2, παπαδάκης, Σπυριδονίδης 4, Αναγνωστάκης 6, Τάταρης 8.

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Βαβάτσικος 4, Αναγνωστόπουλος 23 (2), Νέσης 9 (1), Τσιαβές 19 (2), Αργυρούλης 4, Κολότσιος 11 (3), Σιλάντι 3, Πρέκας, Μπουργάνος.