Στην Elite League τα Τρίκαλα!

ΜΠΑΣΚΕΤ | 25-05-2024

Στην Elite League τα Τρίκαλα! TAGS: #Μπάσκετ

Τα Τρίκαλα Basket, δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη τη δεύτερη ευκαιρία που είχαν, και κατέκτησαν την άνοδο στην Elite League.

Στους αγώνες μπαράζ της National League 1 που διεξάγονται στο "Γιάννης Μπουρούσης" της Καρδίτσας, νίκησαν και το Αιγάλεω, με σκορ 85-71, και έχουν πλέον στην κατοχή τους, το τελευταίο εισιτήριο ανόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν ανεβασμένη ταχύτητα και το Αιγάλεω να παίρνει στο 5ο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ (8-13, 5′). Το επιθετικό “ξέσπασμα” όμως των τυπικά γηπεδούχων Τρικάλων στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, τούς έδωσε τον έλεγχο του αγώνα και τους έφερε στη θέση του οδηγού με διαφορά 5 πόντων (24-19, 7΄) η οποία αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (50-32 17΄) για να φτάσει στο 27′ στη μέγιστη τιμή της (68-42).

Η αυλαία των αγώνων μπαράζ θα ολοκληρωθεί αύριο στις 16.00 με την τυπικού χαρακτήρα πλέον αναμέτρηση, Αιγάλεω-Φίλιππος Βέροιας.