ΜΠΑΣΚΕΤ | 05-10-2024

Επικράτηση του IBC επί των Μολοσσών TAGS: #IBC #Μπάσκετ

Το IBC είχε νικηφόρο ξεκίνημα στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Στην πρεμιέρα νίκησε τους Μολοσσούς με 70-38 στο Νέο Κλειστό.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους με το 13-7 του 7΄ να μετατρέπεται σε 17-9 στο 10΄ αγγίζοντας τη διψήφια διαφορά. Με τον Κόρδα να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 οι Μολοσσοί μείωσαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου στους 4 (17-13) όμως το IBC απάντησε άμεσα με τρίποντα των Κουλουμπή και Δεληγιάννη κάνοντας το 23-13. Μέχρι και το 17΄ οι παίκτες του Κώστα Κρικώνη κυριάρχησαν φτάνοντας στο double score (30-15) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 30-18.

Βγάζοντας ένταση στην άμυνα και με τον Βελώνη καθοριστικό να πιέζει τα αντίπαλα guard πραγματοποιώντας κλεψίματα και τελειώνοντας φάσεις στον αιφνιδιασμό το IBC με σερί 7-0 ξέφυγε με 37-18. Λίγο μετά οι Μολοσσοί μείωσαν σε 41-25 όμως οι γηπεδούχοι με τον Κουλουμπή να έρχεται "ζεστός" από τον πάγκο ευστοχώντας σε 2 συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 47-25. Η διαφορά ανέβηκε στους 30 (55-25) με το σύνολο του coach Κρικώνη να τρέχει σερί 14-0 από το 41-25 και τους Μολοσσούς να αδυνατούν να ακολουθήσουν το ρυθμό. Στο 30΄ το σκορ ήταν 57-29.

Η εξέλιξη του αγώνα μετέτρεψε τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά σε διαδικαστικού χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής και το τελικό 70-38 να δίνει το πρώτο ροζ φύλλο στο IBC.

Την επόμενη αγωνιστική το IBC θα αντιμετωπίσει την Αστράκα και οι MetronGold Μολοσσοί τους Vikos Φalcons U23.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 30-18, 57-29, 70-38

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

IBC (Κρικώνης): Δεληγιάννης 5(1), Ζάραγκας, Μαγκλάρας 12(2), Κουλουμπής 9(3), Βελώνης 11, Καζανάς 2, Ματσάγγας 6, Κατσίβελος 2, Γκουντουβάς 7(1), Μάλλιος 6, Πατραμάνης 2, Μπαρτζώκας 8(1)

MetronGold Μολοσσοί (Καρβούνης): Στεργιόπουλος 2, Κόρδας 6(2), Βαμβουρέλλης 8, Σταμέλος 5(1), Κωνσταντούλας, Χατζηαγοράκης 6, Μάκης 9, Γούλας 2, Πόθος, Γκλίναβος, Λάμπρου