Έμειναν από δυνάμεις οι Vikos Φalcons και ηττήθηκαν από τη Μύκονο

ΜΠΑΣΚΕΤ | 26-10-2024

Έμειναν από δυνάμεις οι Vikos Φalcons και ηττήθηκαν από τη Μύκονο TAGS: #Βίκος Ιωαννίνων #Μπάσκετ

Το ντεμπούτο του Μιχάλη Κουρή στον πάγκο των Vikos Φalcons συνοδεύτηκε με ήττα.

Ο ΑΟ Μυκόνου επικράτησε με 90-81 με εκτελεστή τον Μπλάκμον που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους.

Από πλευράς Vikos Φalcons o Γράβας είχε 28.

Συναρπαστική μάχη με νικήτρια την Μύκονο

Η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου επικράτησε των γηπεδούχων Vikos Falcons σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έληξε με σκορ 81-90.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό σε μια αναμέτρηση γεμάτη σασπένς και εναλλαγές στο σκορ, αλλά η ομάδα της Μυκόνου με την καθοδήγηση του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφερε να αποσπάσει τη νίκη.

Α’ Περίοδος:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Vikos Falcons να κερδίζουν το τζάμπολ, αλλά να δυσκολεύονται στις επιθέσεις τους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Μυκόνου να προηγηθεί. Παρόλο που οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά χάρη σε δύο σημαντικές επιθέσεις από τον Williams και τον Παύλο, κάνοντας το σκορ 19-22 στο 2:05. Το εντυπωσιακό layup του Sibert στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσε ακόμα περισσότερο το σκορ σε 21-24.

Β’ Περίοδος:

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντα από την πλευρά της Α.Ο. Μυκόνου, ενώ οι λάθος πάσες και η αστοχία των Vikos Falcons έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό προς το τέλος της περιόδου, με τον Αναγνωστάκη και τον Sibert να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια. Στο 1:44, ο Αναγνωστάκης πέτυχε καλάθι και κέρδισε φάουλ, ενώ ο Sibert καρφώνει την μπάλα φέρνοντας το σκορ στο 40-44. Παρά την αντεπίθεση των Falcons, το ημίχρονο έληξε 45-47 υπέρ της Α.Ο. Μυκόνου.

Γ’ Περίοδος:

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με τρίποντο από τον Blackmon, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (45-55). Η καλή συνεργασία των Williams και Γεωργαλά μείωσε τη διαφορά, ενώ η ομάδα της Μυκόνου βρήκε λύσεις με τον Blackmon.Παρόλο που οι Vikos Falcons βρήκαν τρόπο να απαντήσουν, κυρίως μέσω του Γράβα, το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 63-65 υπέρ της Μυκόνου.

Δ’ Περίοδος:

Η τελευταία περίοδος ήταν καθοριστική. Η Μύκονος με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιθέσεις, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Falcons και προηγήθηκε 66-73. Ο Γράβας με σημαντικές προσπάθειες και συνεργασία με τον Williams μείωσε τη διαφορά στο 72-73, ωστόσο, το τρίποντο της Μυκόνου στο 5:50 και η απόφαση των διαιτητών να μη δεχτούν το challenge των γηπεδούχων ήταν καθοριστικά. Οι επιθέσεις της Μυκόνου ήταν αποτελεσματικές στα τελευταία λεπτά, κλείνοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ 81-90. Συμπέρασμα: Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και οι δύο ομάδες έδειξαν με πάθος και επιμονή. Ωστόσο, η καλύτερη οργάνωση και αποτελεσματικότητα της Α.Ο. Μυκόνου, ειδικά στις κρίσιμες στιγμές, τους έδωσε το πολύτιμο διπλό απέναντι στους μαχητικούς Vikos Falcons.

Vikos Φalcons-ΑΟ Μυκόνου 81-90

Διαιτητές: Λόρτος-Λουλουδιάδης-Παπαγερίδης (Τζαμάκου)

Δεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 63-65, 81-90

Vikos Φalcons (Κουρής): Γεωργαλάς 9 (1), Ερμείδης 5, Μητρόπουλος, Γράβας 28 (2), Γουίλιαμς 16 (1), Ντίνος, Μπόλης, Σάιμπερτ 16 (1), Παύλος 2, Αναγνωστάκης 5 (1)

Μύκονος (Ζιάγκος): Μπλάκμον 32 (6), Ντιπτσής, Μελισσαράτος 12 (1), Σκουλίδας 6 (2), Πόζογλου 7, Σλέιτερ 6 (2), Δεϊμέζης 6, Σύλλας 2, Κανονίδης 15, Ευστρατίου 4 (1)

Κόροιβος Αμαλιάδας-Τρίκαλα Basket 73-74

Δόξα Λευκάδας-Ελευθερούπολη 87-86 (κ.α. 79-79)

Κυριακή 27 Οκτωβρίου

15:00 Ψυχικό-Έσπερος Λαμίας (Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ) (Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)

Η επόμενη αγωνιστική (6η)

Σάββατο 3 Νοεμβρίου

16:00 Παπάγου-Πρωτέας Βούλας (Τηλεοπτικά από Action 24)

16:30 Έσπερος Λαμίας-Νήαρ Ηστ (Στιγμιότυπα από Action 24-Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)

16:30 ΝΕ Μεγαρίδος-Δόξα Λευκάδας (Στιγμιότυπα από Action 24-Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)

17:00 Ερμής Σχηματαρίου-Ψυχικό  (Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)

17:00 Τρίκαλα Basket-Πανερυθραϊκός (Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)

17:00 Κόροιβος Αμαλιάδας-Vikos Φalcons (Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)

17:00 Ελευθερούπολη-ΑΟ Μυκόνου (Διαδικτυακά από το Κανάλι της ΕΟΚ)