Με 4Χ4 το IBC

ΜΠΑΣΚΕΤ | 26-10-2024

Με 4Χ4 το IBC TAGS: #IBC #Μπάσκετ

Έχοντας επιθετική πολυφωνία το IBC πέρασε άνετα σήμερα το απόγευμα από την Ηγουμενίτσα επικρατώντας με 94-58 του Πρωτέα κάνοντας το 4Χ4 στο φετινό πρωτάθλημα μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με την Α.Ε. Καναλακίου.

Μαγκλάρας με 22 πόντους, Γκουντουβάς και Βελώνης με 19 και Κατσίβελος με 13 ξεχώρισαν από την ομάδα του Κώστα Κρικώνη.

Από τον Πρωτέα 22 σημείωσε ο Βαζούκης με τους Πήχα και Τζίμα να προσθέτουν από 13 και 11 αντίστοιχα.

Οι Γιαννιώτες έχοντας συγκέντρωση από την αρχή του αγώνα κατάφεραν να "χτίσουν" προβάδισμα 14 πόντων στο 10΄ (26-12). Με τον Βαζούκη μπροστάρη (12 πόντοι) ο Πρωτέας βελτιώθηκε επιθετικά με τους φιλοξενούμενους πάντως να διατηρούν αυτό το καλό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (47-33 στο 20΄).

Η ομάδα του coach Κρικώνη ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 25-12 να τη φέρνει μία "ανάσα" από τη νίκη (72-45 στο 30΄). Τελικό σκορ ήταν το 94-58 με το IBC να κατακτά με άνεση την 4η νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 33-47, 45-72, 58-94 Διαιτητές: Καννής-Γκλίναβου Ρ.

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αντωνάκης): Πανταζής, Βέρμπης, Γεράσης 3, Βαζούκης 22(5), Δροσόπουλος, Πήχας 13, Τζίμας 11(3), Περατινός, Μάνος 9(1), Γεωργίου

IBC (Κρικώνης): Ζάραγκας 2, Μαγκλάρας 22(1), Κουλουμπής 3(1), Βελώνης 19, Ματσάγγας 7(1), Κατσίβελος 13(3), Γκουντουβάς 19(3), Μάλλιος 5(1), Δεληγιάννης Α. 4