Με δύο πρόσωπα νίκη και play off με πλεονέκτημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC

ΜΠΑΣΚΕΤ | 03-04-2024

Με δύο πρόσωπα νίκη και play off με πλεονέκτημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC TAGS: #Μπάσκετ #ΠΑΣ Γιάννινα

Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στην Α1 Γυναικών, αλλά τελικά πήρε το ζητούμενο, και θα συμμετάσχει στα playoff με πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ νίκησε με 63-61 τον Αθηναϊκό στο Νέο Κλειστό. Ένα ροζ φύλλο που ήρθε δύσκολα, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (36-27).

Ο Αθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 48-49 και ο αγώνας έγινε θρίλερ. Ο ΠΑΣ είχε χαμένες βολές αλλά οι φιλοξενούμενες, αν και απέμειναν 3'' δεν κατάφεραν να σουτάρουν και η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε τη νίκη, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την παραμονή.

Στα play off για τις θέσεις 5-8 ο ΠΑΣ, με πλεονέκτημα έδρας, θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

ΠΑΣ Γιάννινα-Αθηναϊκός 63-61
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Βασιλόπουλος-Μιχέλη Ευαγγ.
Δεκάλεπτα: 20-12, 36-27, 48-49, 63-61
ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 10(1), Πηλακούτα 16, Σαρηγιαννίδου 14(1), Μαρίνη 13(3), Ασμπερι 8(1).
Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 12(2), Γρύλλια, Χατήρα 2, Καλαφάτη, Στεφανίδου 2, Ελμορ 11, Μάνου 4, Οικονομάκη 14, Παρασκευοπούλου, Γκάβιν 16.

Έπεσε σήμερα η αυλαία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με τη διεξαγωγή της 22ης Αγωνιστικής.

Ο Πρωτέας Βούλας με την νίκη του με 69-61 κατέλαβε την 4η θέση, ενώ η Ελευθερία Μοσχάτου την 5η μετά την επικράτησή της με 86-60 επί του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ηρακλή με 82-42 και στα play off (θέσεις 1-4) θα αντιμετωπίσει τις Εσπεριδες. Ο Ολυμπιακός που σήμερα είχε ρεπό κατέλαβε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και στα play off (θέσεις 1-4) θα παίξει με τον Πρωτέα Βούλας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με 63-61 τον Αθηναϊκό και πήρε την 6η θέση, ενώ ο Εύνικος επιβλήθηκε με 89-56 της Νίκης Λευκάδας.

Ο Εύνικος μετά την αποχώρηση των Χανίων από το πρωτάθλημα δεν θα παίξει play out, ενώ την παραμονή τους στην κατηγορία θα διεκδικήσουν Νίκη Λευκάδας και Αθηναϊκός.