Η χαριστική βολή! Και μαθηματικά στη Super League 2!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 13-04-2024

Η χαριστική βολή! Και μαθηματικά στη Super League 2! TAGS: #Super League #ΠΑΣ Γιάννινα

Ο αγώνας με τον Αστέρα Τρίπολης έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα για παραμονή στην κατηγορία!

Η αναμέτρηση στο "Ζωσιμάδες" έληξε με 1-0 για τους Αρκάδες, με τον ΠΑΣ να μετατρέπεται δυστυχώς και σε σάκο του μποξ στη χαρά του κάθε πικραμένου!

Ο ΠΑΣ δεν εκμεταλλεύτηκε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ενώ μπλόκαρε στην επανάληψη, καθώς δεν μπόρεσε να είναι απειλητικός και σαν να μην έφτανε αυτό, ηττήθηκε.

Αντίθετα ο Αστέρας έπαιξε καλύτερα στην επανάληψη, διαχειρίστηκε τον αγώνα και έφτασε στην επικράτηση με γκολ στο φινάλε.

Έτσι με οδυνηρό τρόπο ο ΠΑΣ αποχαιρετάει τη Super League. Με μία χρονιά αποτυχημένη σε όλους τους τομείς.

Απομένουν τρεις αγώνες διαδικαστικού χαρακτήρα που οι κυανόλευκοι θα κληθούν να μαζέψουν τα κομμάτια τους.

Ήταν άσφαιρος

Άκαρπη υπεροχή είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.

Οι κυανόλευκοι έκλεισαν στα καρέ του τον Αστέρα, που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα παρά τις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο 2ο ο Ροσέρο πάσαρε στον Ροζάλες που είχε διαγώνιο σουτ άουτ.

Στο 4ο γυριστό σουτ του Κόντε, αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 5ο διαγώνιο σουτ το Ροσέρο, κόντραρε στα σώματα η μπάλα, πήρε ύψος και μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

Στο 13ο σουτ του Σόρια πάνω στον Καστάνο.

Στο 14ο το σουτ του Κιάκου βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Κεφαλιά του Σομποτσίνσκι στο 15ο, μετά από τον κορνέρ του Σόρια, άουτ.

Ο Ατιένζα στο 16ο ανέκοψε σε κόρνερ, γέμισμα του Κόντε στον Ροσέρο.

Στο 16ο κεφαλιά του Κόντε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 23ο ο Κόντε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε πόδι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 36ο ο Παμλίδης τη σέντρα στον Ροσέρο που ήταν σε θέση βολής, ανέκοψε ο Καστάνο σε κόρνερ.

Γυριστή κεφαλιά του Παμλίδη πάνω από τα δοκάρια στο 36ο.

Στο 40ο ο Τσιφτσής απέκρουσε ενστικτωδώς προβολή του Ροζάλες.

Στο 45ο σουτ του Γιαμπλόνσκι από το ύψος του ημικύκλιου, αρκετά μέτρα άουτ.

Στις καθυστερήσεις, επικίνδυνο γύρισμα του Μιριτέλο, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Μπλοκαρίστηκε και... έχασε!

Ο ΠΑΣ είχε και πάλι ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, με τον Μιχάλη Γρηγορίου να ρισκάρει αλλά να μην δικαιώνεται!

Οι γηπεδούχοι μπλοκαρίστηκαν με τις επιλογές τους και δεν απείλησαν. Μοιραία έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, που δυστυχώς φέτος δεν φέρνει τα επιθυμητά!

Στο 46ο ο Τζίνο δοκίμασε το πόδι του, με μακρινό σουτ, άουτ η μπάλα.

Στο 67ο ο Καλτσάς το διαγώνιο σουτ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σομποτίνσκι.

Μετά το κόρνερ, ο Κρέσπι σούταρε άουτ μέσα στην περιοχή.

Ο Νάγκι με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε μακρινό σουτ του Γιαμπλόνσκι στο 75ο.

Στο 81ο ο Ριένστρα είχε σουτ από το ημικύκλιο, άουτ και ενώ υπήρξε και φάουλ πάνω του.

Στο 87ο σέντρα-σουτ του Ντεμίρ, άουτ.

Στο 92ο ο Κόντε ανακόπηκε από τον Χουχούμη λίγο πριν μπει στην περιοχή.

Στο 93ο το 0-1 από απόκρουση του Νάγκι σε κεφαλιά του Ατιένζα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε στο ριμπάουντ!

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών) - Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)

Διαιτητής VAR: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Σομποτσίνσκι, Παντελάκης, Τζίνο (60’ Λεό), Καραχάλιος, Ροζάλες (65’ Ριένστρα), Παμλίδης (65’ Τζίμας), Ροσέρο (60’ Ντεμίρ), Κόντε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνο, Ατιένζα, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (90’ Βαλιέντε), Αλάγκμπε (63’ Γκος), Παλάσιος (46’ Μπαρτόλο), Κρέσπι, Καλτσάς (71’ Ζουγλής), Μιριτέλο (89’ Μάντσης).