ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 16-03-2024

Η επίθεση τα έβαζε... αλλά η άμυνα τα έτρωγε! Φτηνά γκολ! Φτηνή ήττα! Και η Super League 2... πολύ κοντά! TAGS: #Super League #ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε δύο γκολ, αλλά... έφαγε τρία! Και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, με 3-2!

Ένα αποτέλεσμα που φέρνει τον ΠΑΣ Γιάννινα σε δεινή θέση με το ξεκίνημα των play out, και ήδη στο -4 από τη ζώνη!

Δυστυχώς ο ΠΑΣ πλήρωσε την κακή ημέρα του Σούλη και της αμυντικής λειτουργίας, και ενώ σκόραρε, έδωσε στο πιάτο μία νίκη στον Ατρόμητο.

Κόντρα στη ροή…

Ο ΠΑΣ στο α’ ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και κυνήγησε από νωρίς το γκολ, αλλά με μία μοναδική του επίθεση ο Ατρόμητος, πήγε στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ.

Μόλις στο 3ο από σέντρα του Τούτου, ο Τζίμας έπιασε μία σκαστή κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 6ο ο Τζίμας πλάσαρε, ο Μαρκετζάνι μπλόκαρε πάνω στη γραμμή. Αρχικά μέτρησε γκολ, αλλά η φάση εξετάστηκε μέσω VAR αν πέρασε τη γραμμή κι τελικά να πήρε πίσω την απόφαση ο διαιτητής.

Στο 27ο αλλεπάλληλα σουτ του Ριένστρα και του Ροσέρο κόντραραν πάνω σε αμυντικούς.

Στο 28ο μετά από κόρνερ, ο Ροσέρο σούταρε, η μπάλα βρήκε πάνω στον Τζίμα και κατέληξε άουτ.

Ο Παμλίδης στο 31ο τη σέντρα-σουτ, μπλόκαρε ο Μαρκετζάνι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς σούταρε από καλή θέση πάνω σε αμυντικούς και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε ο ΠΑΣ, το πέτυχε ο Ατρόμητος στο 37ο, κόντρα στη ροή του ματς!

Από λάθος εκτίμηση της άμυνας, ο Γκονζάλες βρέθηκε σε θέση βολής, και με μονοκόμματο σουτ, σημείωσε το 1-0 στο 37ο!

Γκολ ελπίδας, αλλά ένα ακόμη φτηνό γκολ!

Στην επανάληψη ο Γρηγορίου έριξε στο ματς τον Λεό και τον Καραχάλιο, γυρνώντας σε 4-4-2.

Και το 1-1 ήρθε νωρίς! Στο 49ο ο Παμλίδης με δυνατό σουτ, από το ύψος του ημικυκλίου, ισοφάρισε!

Όμως στο 61ο ο Σούλης έκανε λάθος έξοδο, η μπάλα βρήκε τον Καραχάλιο, και ο Τζαβέλλας σε κενή εστία το 2-1! Ένα ακόμη φτηνό γκολ!

Στο 71ο υπήρξε μία μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση, όταν τακουνάκι του Παμλίδη στο πρώτο δοκάρι προς τα πίσω, έστρωσε στον Τζίνο στη μικρή περιοχή, ο οποίος σούταρε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ!

Νέα καλή στιγμή στο 73ο. Από σουτ του Λεό, η μπάλα κόντραρε, και ο Μαρκεζάνι απομάκρυνε με τα πόδια.

Στο 81ο ο Τζίνο είχε σουτ άουτ.

Εραμούσπε! Ο αρχηγός!

Τα περιθώρια στένευαν για τον ΠΑΣ, αλλά ο αρχηγός δεν είπε την τελευταία του λέξη! Ο Εραμούσπε στο 85ο με κεφαλιά από σέντρα του Τσαούση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Είχε προηγηθεί κεφαλιά του Λεό που απέκρουσε σε κόρνερ ο Μαρκετζάνι.

Στο 92ο μακρινό σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε ο Μαρκετζάνι.

Ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις!

Στο 94ο ο Τούτου τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγώνα, με τον ΠΑΣ να συνεχίζει με 10 καθώς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές.

Στο 95ο ο Βέργος, από μπαλιά του Κούντε, πρόλαβε την έξοδο του Σούλη και σημείωσε το 3-2!

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου) - Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Τέταρτος διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας (Καβάλας)

Διαιτητής VAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Έρλινμαργκ (79’ λ.τρ. Ασεβέδο), Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Γκονζάλες, Κούντε, Κουέν (55’ Φριντγιόνσον), Καμαρά (55’ Τζοβάρας), Αντζιέλσκι (70’ Βέργος), Βαλένσια (55’ Βρακάς).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Τούτου, Κιάκος (68’ Τσαούσης), Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο, Λιάσος (46’ Λεό), Ριένστρα (46’ Καραχάλιος), Παμλίδης, Ροσέρο (84’ Ντεμίρ), Τζίμας (68’ Ροζάλες).