Από τον παράδεισο… στην κόλαση σε ένα ημίχρονο!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 26-02-2024

Από τον παράδεισο… στην κόλαση σε ένα ημίχρονο! TAGS: #ΠΑΣ Γιάννινα

Ότι έχτισε σε ένα ημίχρονο, το γκρέμισε σε 20 λεπτά στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, πέταξε στα σκουπίδια μία σπουδαία νίκη, μετατρέποντας ένα θριαμβευτικό 2-0 σε 2-2 απέναντι στον ΟΦΗ! Με δύο πρόσωπα οι γηπεδούχοι, βρέθηκαν από τον παράδεισο στην κόλαση και άφησαν δύο βαθμούς που είναι χρυσάφι.

Μία φάση στο 68ο ήταν κομβική, καθώς η μείωση του σκορ άλλαξε τα δεδομένα, σε ένα δεύτερο ημίχρονο το οποίο δεν είχε ρυθμό.

Χάρμα οφθαλμών ο ΠΑΣ στο Α’

Εξαιρετικός ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.

Άσκησε πίεση στον ΟΦΗ και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα, ενώ ήταν αποτελεσματικός στο ανασταλτικό κομμάτι.

Στο 5ο ο Μπάουμαν απομάκρυνε λανθασμένα με τις γροθιές, αλλά η άμυνα του ΟΦΗ απομάκρυνε.

Στο 7ο ο ΟΦΗ ο Τοράλ έβγαλε τον Μπάκου απέναντι στον Σούλη αλλά το πλασέ του ήταν κακό και κατέληξε άουτ.

Στο 9ο ο Τούτου με ατομική ενέργεια έβγαλε στον Ριένστρα στην περιοχή, πάσαρε στον Ροσέρο ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

Στο 11ο ο Τούτου το διαγώνιο σουτ απέκρουσε με τα δάκτυλα σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

Στο 15ο ο Σόρια πρόλαβε και ανέκοψε τον Ριέρα που έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή.

Στο 20ο ο Κόντε με κεφαλιά, από γέμισμα του Ροσέρο, «έγραψε» το 2-0!

Ο Ριένστρα στο 29ο είχε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Μπάουμαν.

Στο 39ο ο Σούλης έδειξε τα αντανακλαστικά του, και απέκρουσε σουτ στην κίνηση του Ισέκα.

Έπαιξε με τη φωτιά… και κάηκε!

Ο ΠΑΣ δεν ήταν αυτός που έπρεπε στην επανάληψη. Κατέβασε ρυθμό, δέχτηκε ένα κρύο γκολ στο 68ο, και εκεί άλλαξε το σκηνικό.

Ο ΟΦΗ μπήκε ξανά στο παιχνίδι, ο ΠΑΣ δεν είχε καθαρό μυαλό και ψυχραιμία, και μοιραία ήρθε και το 2-2, ενώ απειλήθηκε και με ήττα αφού έχανε εύκολα τις μονομαχίες.

Στο 53ο ο Λουκάο ανέκοψε με το κεφάλι, γέμισμα από τα πλάγια του Τούτου στον Κόντε.

Στο 68ο ο Μπάκιτς με μακρινό σουτ αιφνιδίασε τον Σούλη και μείωσε σε 2-1!

Στο 74ο ο Ροσέρο με ατομική ενέργεια, ξεπέρασε τον Θοράρινσον, και έκανε τη σέντρα για τον Τούτου, απομάκρυνε με το κεφάλι σε κόρνερ ο Βούρος.

Στην εξέλιξη της φάσης, κεφαλιά του Παντελάκη, άουτ.

Στο 76ο ο Φελίπε το διαγώνιο σουτ, άουτ.

Στο 79ο ο Μπάκιτς είχε διπλό σουτ, ένα στα σώματα και ένα άουτ, στην επαναφορά.

Στο 82ο ο Κατοίκος είδε πέναλτι σε χέρι του Μπάλαν. Ο Μπάκιτς δεν αστόχησε και ισοφάρισε σε 2-2 παρά την προσπάθεια του Σούλη!

Στο 90ο ο Μπάουμαν έχασε την μπάλα σε έξοδο, ο Λεό σούταρε βεβιασμένα, άουτ.

Στο 94ο ο Παντελάκης με σωτήρια προβολή απομάκρυνε επικίνδυνη φάση με τον Μπάκου.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών) – Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Παρατηρητής: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Μπακαδήμας, Κιάκος, Παντελάκης, Λιάσος (86’ Λεό), Ριένστρα (77’ Καραχάλιος), Τζίνο, Τούτου (92’ Ροσάλες), Σόρια, Ροσέρο (86’ Ντεμίρ), Κόντε (77’ Μπάλαν).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (46’ Λουκάο), Θοράρινσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Γκαγέγκος (63’ Μεγιάδο), Μπάκιτς, Μπακού, Τοράλ (69’ Νέιρα), Ριέρα (46’ Φελίπε), Ισέκα (62’ Μοσκέρα).