Τον πλήγωσε η αεράμυνα

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 29-02-2024

Τον πλήγωσε η αεράμυνα TAGS: #ΠΑΣ Γιάννινα

Και πάλι το δεύτερο ημίχρονο, και πάλι ένα νεκρό δεκάλεπτο διάστημα, πλήγωσαν τον ΠΑΣ Γιάννινα, που δεν μπόρεσε να κρατήσει το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου στην OPAP ARENA.

Οι στημένες φάσεις και τα γεμίσματα στην περιοχή, στάθηκαν καθοριστικά για να χάσει τον αγώνα κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια.

Η ΑΕΚ έφτασε στην επικράτηση με 4-2, αποτέλεσμα που αφήνει ουραγό στη βαθμολογία την ομάδα του Γρηγορίου, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο ΠΑΣ με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, άφησε καλές εντυπώσεις για ένα ημίχρονο, αλλά δεν είχε διάρκεια και λύσεις για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Είχε ψυχή και το ανέτρεψε στο α’

Με πάθος, αυτοπεποίθηση και ψυχικά αποθέματα, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ανατρέψει στο α’ ημίχρονο το εις βάρος του σκορ από το 15!

Ο Σομποτσίνσκι άνοιξε λογαριασμό στα γκολ με τη φανέλα του ΠΑΣ, στο ντεμπούτο του, ενώ σκόραρε και ο Τζίμας.

Διαβασμένη και καλά στημένη η ομάδα του Γρηγορίου, κατάφερε να γυρίσει το σκορ.

Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα και γύρισε στον Τσούμπερ ο οποίος έστειλε με διαγώνιο σουτ άουτ την μπάλα στο 6ο.

Στο 12ο απομάκρυνε με το κεφάλι ο Σαμποτσίνσκι παράλληλη σέντρα του Τσούμπερ, και ενώ ο Σούλης ήταν εκτός εστίας.

Σουτ του Σιντιμπέ άουτ στο 14ο.

Στο 15ο ο Σιμάνσκι στην περιοχή, από πάσα του Άμραμπατ, σούταρε και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού άνοιξε το σκορ!

Ο Γκαρσία στην περιοχή πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι στο 18ο.

Σέντρα του Σόρια στο 20ο ήταν δυνατή για να την προλάβει ο Τζίμας και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 21ο ατομική ενέργεια του Λεό, πλάσαρε πάνω στο σώμα του Χατζισαφί και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 27ο κεφαλιά του Βίντα, μετά από φάουλ, άουτ.

Στο 35ο ο Τσαούσης εκτέλεσε φάουλ, κεφαλιά του Τζίμα, η μπάλα έφτασε στον Σομποτσίνσκι ο οποίος με διαγώνιο σουτ σκόραρε για το 1-1!

Στο 38ο, από φάουλ του Άμραμπατ, κεφαλιά του Σιντιμπέ, πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40ο μετά από τακουνάκι του Λεό, ο Ντεμίρ μπήκε από τα πλάγια, η σέντρα όμως κόπηκε από την άμυνα.

Στο 42ο ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γκαρσία, μπλόκαρε ο Σούλης.

Στο 45ο ο Τζίμας με διαγώνιο σουτ στην περιοχή το 1-2!

Τον πλήγωσαν τα στημένα

Το δεύτερο ημίχρονο είχε και πάλι άλλη εικόνα δυστυχώς για τον ΠΑΣ ο οποίος δεν άντεξε στην πίεση.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις σέντρες στην περιοχή, κυρίως από στημένες φάσεις, και στο διάστημα 69ο μέχρι το 73ο ήρθε η ανατροπή, ενώ στο 78ο ήρθε και το 4-2 και ο αγώνας είχε διαδικαστικού χαρακτήρα συνέχεια.

Στο 54ο επικίνδυνο γέμισμα απομάκρυνε σε κόρνερ ο Τσαούσης.

Στο 55ο σουτ του Πινέδα, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 56ο σέντρα σουτ του Σιντιμπέ, πέρασε παράλληλα  από την εστία.

Σουτ του Γιόνσον, από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Σούλης στο 61ο.

Κεφαλιά του Πόνσε άουτ στο 62ο.

Ο Άμραμπατ είχε διαγώνιο σουτ άουτ.

Στο 69ο από φάουλ του Μάνταλου, από τα πλάγια πάνω στη γραμμή, ο Πόνσε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2!

Στο 73ο από κόρνερ και κεφαλιά του Χατζισαφί, και ο Λιούμπισιτς από κοντά νίκησε τον Σούλη για το 3-2!

Στο 79ο ο Πόνσε με κεφαλιά σημείωσε το 4-2! Η φάση εξετάστηκε στο VAR για χέρι, που στο replay φάνηκε ξεκάθαρα αλλά για κάποιο λόγο το γκολ μέτρησε!

Στο 87ο μακρινό σουτ του Πανάγου, άουτ.

Διαιτητής:  Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Ιωάννης Απτόσογλου (Αθηνών) – Δημήτριος Βεργέτης (Αργολίδας)

Τέταρτος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Διαιτητής VAR: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Διαιτητής AVAR: Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)

Παρατηρητής: Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος (77’ Μήτογλου), Βίντα, Χατζισαφί, Σιντιμπέ (57’ Λιούμπισιτς), Σιμάνσκι (58’ Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Γκαρσία (46’ Πόνσε), Τσούμπερ (57’ Μάνταλος), Ελίασον.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Ντεμίρ (64’ Τούτου), Τζίνο (84’ Μπεγκάλα), Ροζάλες (76΄Κόντε), Τζίμας (76’ Πανάγου), Λεό (84’ Κύρκος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζίμας, Ντεμίρ, Σούλης, Σόρια, Μπεγκάλα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

• Σε όλους τους αγώνες της 25ης αγωνιστικής, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη των αγώνων, στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη το 2023.