Το ρόπαλο το κρατούσε ο Μάντζης! Ο ΠΑΣ υπέταξε τον Ηρακλή!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | 28-09-2024

Το ρόπαλο το κρατούσε ο Μάντζης! Ο ΠΑΣ υπέταξε τον Ηρακλή! TAGS: #Super League 2 #ΠΑΣ Γιάννινα

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας του ΠΑΣ Γιάννινα με αντίπαλο τον Ηρακλή, με την ομάδα του Ρενέ Πομς να παίρνει μία τεράστια νίκη, κάνοντας το "2 στα 2" στη Super League 2!

Η αναμέτρηση στο "Ζωσιμάδες" τα είχε όλα! Ρυθμό και θέαμα! Δυνατές μονομαχίες και νεύρα! Αλλά και έναν μεγάλο πρωταγωνιστή, τον Βασίλη Μάντζη, ο οποίος "καθάρισε" για τον Άγιαξ της Ηπείρου, δίνοντας τρεις βαθμούς σε μία δύσκολη αναμέτρηση.

Ο ΠΑΣ είχε πολύ καλή απόδοση, είχε και την τύχη με το μέρος της, καθώς ο Ηρακλής είχε δύο δοκάρια, και προπάντων απίστευτο πάθος!

Και μετά από αυτή την εμφάνιση, ήρθαν τα χειροκροτήματα και η αποθέωση για τους ποδοσφαιριστές και τον Αυστριακό προπονητή!

Δεύτερο βήμα νίκης για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις μετά την ήττα από την Παναχαϊκή και τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από το 1ο λεπτό έδειξε την υπεροχή του, απείλησε με το γυριστό σουτ του Τζίνο, το οποίο κατέληξε αουτ ενώ στο επόμενο δίλεπτο ο ΠΑΣ απείλησε δις με τα σουτ των Αθανασίου και Λούπα.

Η ομάδα του Οφρυδόπουλου βγήκαν στην αντεπίθεση και απείλησαν στο 8ο λεπτό με το σουτ του Μπέλμοντ, ωστόσο η φάση ολοκληρώθηκε με επιθετικό φάουλ.

Στο 11ο λεπτό ο Χάινριχ έκανε ένα συρτό δυνατό σουτ το οποίο και μάζεψε ο Στουρνάρας.

Στο 16ο λεπτό, ο Βασίλης Μάντζης άνοιξε το σκορ (1-0) στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο τελείωμα από το δεύτερο δοκάρι.

Οι επιθετικές προσπάθειες του ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίστηκαν με το σουτ του Μάντζη (21ο λεπτό) το οποίο μπλόκαρε ο Στουρνάρας και στο 32ο λεπτό όταν ο Χάινριχ μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να βρει τον Αθανασίου που ήταν ολομόναχος απέναντι στον κίπερ του Ηρακλή.

Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο 44ο λεπτό με γκολ του Τσιριγώτη. Ο παίκτης του Ηρακλή έκανε το σουτ, μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Μπακαδήμα και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασίου για το 1-1. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ έγινε ξανά απειλητικός όταν νετα από σέντρα του Αθανασίου από τα δεξιά βρήκε τον Χάινριχ μέσα στην περιοχή αλλά το γυριστό σουτ του πρώτου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες δημιούργησαν από μία τεράστια φάση. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι στο 50ο λεπτό με τον Κυνηγόπουλο ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ αλλά το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Τσιριγώτης σε δεύτερη ευκαιρία έκανε το πλασέ αλλά ο Αθανασίου μπλόκαρε και στη συνέχεια της φάσης ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε στην αντεπίθεση με τον Χάινριχ που μπήκε στην μεγάλη περιοχή και κάνοντας το σουτ η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Έπειτα στο 65ο λεπτό ο ΠΑΣ μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Μάντζη ο οποίος πήδηξε και έπιασε την κεφάλια ,μετά από κόρνερ, και έκανε το 2-1. Στο 78ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι στην κεφάλια του Μπερτόγλιο.

Το ματς:

Δεν το «καθάρισε»…

Δυνατά μπήκε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα, με αποτέλεσμα να πάρει τον αέρα της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ρενέ Πομς ήταν απειλητική και έκλεισε στα καρέ τον Ηρακλή, ο οποίος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Το 1-0 ήρθε από τον Μάντζη ο οποίος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση στο 16ο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σόρια, και άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του ΠΑΣ.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Αθανασίου, όμως ο ΠΑΣ είχε τις μεγάλες στιγμές, με κύριους αποδέκτες τον Μάντζη και τον Χάινριχ οι οποίοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ.

Και από τη στιγμή που δεν ήρθε το 2-0, ήρθε το 1-1 σε αντεπίθεση του Ηρακλή λίγο πριν το φινάλε του Α’ ημιχρόνου. Ο Κυνηγόπουλος έβγαλε σε θέση βολής τον Τσιριγώτη, ο οποίος σκόραρε παρά την προσπάθεια του Μπακαδήμα.

Κινδύνεψε στην αρχή... αλλά ο Μάντζης και το πάθος έφεραν τη νίκη!

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ΠΑΣ Γιάννινα κινδύνεψε με διπλή ευκαιρία στο 50ο. Αρχικά ο Κυνηγόπουλος είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Αθανασίου νίκησε τον Τσιριγωτη.

Ο Χάινριχ είχε ένα λεπτό αργότερο ευκαιρία για να σκοράρει, σε ένα σημείο που και πάλι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους.

Και κάπου εκεί ο Μάντζης πήρε ξανά το όπλο του! Στο 65ο αρχικά απείλησε με σουτ το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Διαμαντής στη γραμμή, αλλά στο κόρνερ που ακολούθησε, νίκησε με κεφαλιά τον Στουρνάρα για το 2-1!

Και η συνέχεια είχε δυνατές μάχες και τον ΠΑΣ να εξουδετερώνει με άνεση ότι φάση προσπαθούσε να βγάλει ο Γηραιός, ο οποίος στην κυριότερη ευκαιρία του την είχε με φάουλ του Μπερτόλιο στο 78ο που βρήκε τη συμβολή των δοκαριών.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)

Βοηθοί: Βασίλειος Μάνος (Λάρισας) - Δημήτριος Παναγιώτης Σακκάς (Θεσσαλίας)

Τέταρτος διαιτητής: Χαράλαμπος Μαργαρίτης (Κέρκυρας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Λιόλιος (Λάρισας)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ρενέ Πομς): Αθανασίου, Μπακαδήμας, Λούπας, Σόρια, Ρίντερ, Σομποτσίνσκι, Μπεγκάλα, Τζίνο, Χάινριχ (87’ Λέο), Αθανασίου Β. (71’ Νικολιάς), Μάντζης (71’ Σέποβιτς).

ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στουρνάρας, Κυβρακίδης (86’ Καλουτσικίδης), Τασουλής, Σιδεράς, Διαμαντής, Χάμοντ (78’ Χιμένεθ), Μπέλμοντ  (68’ Ντεκουρέ), Χριστοδουλόπουλος (68’ Μιράντα), Μπερτόλιο, Κυνηγόπουλος, Τσιριγώτης (86’ Κούστα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αθανασίου Β., Μάντζης, Σόρια, Σομποτσίνσκι, Τζίνο, Μπεγκάλα, Αθανασίου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

1’ Ανάποδο «ψαλίδι»  του Τζίνο, άουτ.

4’ Σουτ του Αθανασίου, έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

6’ Παράλληλο γέμισμα στα καρέ του Ηρακλή, προβολή του Λούπα άουτ.

11’ Διαγώνιο σουτ του Χάινριχ, μπλόκαρε ο Στουρνάρας.

14’ Από φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, κεφαλιά του Κυνηγόπουλου, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

15’ Ο Κυβρακίδης με τάκλιν πρόλαβε τον Χάινριχ στην περιοχή, την ώρα που επιχειρούσε να σουτάρει. Κόρνερ η μπάλα.

16’ ΓΚΟΛ! 1-0! Από κόρνερ του Σόρια, πλασέ στην κίνηση του Μάντζη, στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα στα δίχτυα!

21’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Μάντζης επιχείρησε με πλασέ να «κρεμάσει» τον Στουρνάρα ο οποίος απομάκρυνε δύσκολα.

22’ Ο Κυνηγόπουλος έπεσε στην περιοχή σε κόντρα με τον Λούπα, ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του Ηρακλή.

32’ Γυριστό του Τσιριγώτη, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

33’ Ο Χάινριχ στην περιοχή, επιχείρησε να βρει τον αμαρκάριστο Β. Αθανασίου, δεν ήταν καλή η πάσα η οποία πέρασε άουτ.

34’ Γέμισμα του Μπερτόλιο, σε κόρνερ ο Μπακαδήμας.

40’ Φάουλ του Μπερτόλιο από πλάγια θέση, απομάκρυνε με κεφαλιά ο Μπακαδήμας, και στη συνέχεια ο Μπεγκάλα.

43’ Πλασέ του Χάνριχ από τα πλάγια, απομάκρυνε με τα πόδια ο Στουρνάρας.

43’ Σουτ του Σόρια, έξω από την περιοχή, αρκετά μέτρα άουτ.

44’ ΓΚΟΛ! 1-1! Σε αντεπίθεση του Ηρακλή, ο Κυνηγόπουλος τροφοδότησε τον Τσιριγώτη ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μπακαδήμα και σκόραρε!

45’+2’ Μονοκόμματο σουτ του Χάινριχ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

50’  Ο Κυνηγόπουλος  βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασίου, αλλά πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης ο Τσιριγώτης πλάσαρε αλλά απομάκρυνε ο Αθανασίου.

51’ Ο Χάινριχ βγήκε σε θέση βολής, αλλά το τάκλιν του Κυβρακίδη απομάκρυνε σε κόρνερ.

56’ Ο Μάντζης σούταρε από το ύψος του ημικυκλίου, πάνω στα σώματα.

62’ Σουτ του Μπεγκάλα από το ημικύκλιο, αρκετά μέτρα άουτ.

64’ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

65’ Ο Χάινριχ πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ, βρήκε τον Μάντζη ο οποίος σούταρε αλλά ο Διαμαντής πρόλαβε στη γραμμή.

65’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Μάντζης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λούπα, σκόραρε!

67’ Ο Μάντζης το διαγώνιο σουτ στην περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Στουρνάρας.

72’ Ο Αθανασίου πρόλαβε με έξοδο τον Τσιριγώτη, που διεκδικούσε μακρινή μπαλιά.

75’ «Χλιαρό» σουτ του Μπεγκάλα, μπλόκαρε ο Στουρνάρας.

78’ Φάουλ του Μπερτόλιο από διαγώνια θέση στη συμβολή των δοκαριών.

79’ Σέντρα-σουτ του Κυνηγόπουλου, ελάχιστα άουτ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

• - Άνοιξε το πέταλο για περίπου 200 φιλάθλους του Ηρακλή.
  • - Τον αγώνα παρακολούθησε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΣ Γιάννινα, η οποία καταχειροκροτήθηκε.