Αμβρακικός Βόνιτσας-Θύελλα Ελεούσας 0-0: Πολύτιμος βαθμός για την Θύελλα!

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ | 12-05-2024

Αμβρακικός Βόνιτσας-Θύελλα Ελεούσας 0-0: Πολύτιμος βαθμός για την Θύελλα! TAGS: #Θύελλα Ελεούσας #Γ' Εθνική #Eρασιτεχνικό Ποδόσφαιρο

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε η Θύελλα Ελεούσας από την Βόνιτσα, αποσπώντας 0-0 από τον τοπικό Αμβρακικό φτάνοντας τους 5 βαθμούς στον 3ο  όμιλο των μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής.

Η Θύελλα που ξεκίνησε τον αγώνα με κόντρα άνεμο, ήταν καλή ανασταλτικά , χωρίς ωστόσο να έχει την μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ! Μόλις στο 1΄ ο Τσάγκας επιχείρησε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους, με τους γηπεδούχους να διώχνουν σε κόρνερ! Στο 3΄ ένα πλασέ του Μαλάτου μπλόκαρε ο Τρανουλίδης, ενώ στο 8΄ ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Καλογέρη να εκτελεί κόρνερ, ο Αρχοντάκης, έδιωξε ο Χαλκιόπουλος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 16΄ ο Μαρμούτας έκανε τη σέντρα, ο Παπαρούνας Α. δεν έπιασε καλά το σουτ με τους αμυντικούς να διώχνουν, ενώ στο 23΄ο Μπουρδούβαλης έκανε την μπαλιά στον Τσούνη, με τον βοηθό να σηκώνει οφ σάιντ μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες. Στο 30΄ μακρινό σουτ του Τσούνη, ο Αρχοντάκης μπλόκαρε κι στο 32 ένα σουτ του Μουχάνη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τρανουλίδης. Στο 41 πλασέ του Μουχάνη μπλόκαρε ξανά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων ενώ στο 45 ένα φάουλ του Βασίλα η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Ιασωνίδη που την έστειλε άουτ, σφραγίζοντας τις προσπάθειες των δύο ομάδων για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Θύελλα προσπάθησε να μπει επιθετικά και στο 48 ο Παπαρούνας Α. εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία, ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε φάουλ με τον Νάσιο να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Τρανουλίδη. Στο 59 ο Βρεττός έκανε τη σέντρα η μπάλα έφτασε στον Τσούνη ο οποίος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά με τους αμυντικούς της Θύελλας να διώχνουν. Στο 66 ο Καλογερής έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ κι στο 70 μια σέντρα του Τσούνη, έστειλε την μπάλα στον Καλογερή, εκείνος έκανε το πλασέ, ο Αρχοντάκης έδιωξε και στη συνέχεια έπεσε στην περιοχή μόνος του, ζητώντας πέναλτι! Στο 74 ένα σουτ του Παπαρούνα μπλόκαρε ο Τρανουλίδης και στο 80 η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Χαλκιόπουλο να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπούζι βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, έκανε το πλασέ αλλά ο Νάσιος έδιωξε. Τέλος, μια σέντρα σουτ του Κεφάλα έδιωξε ο Τρανουλίδης, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Διαιτησία: Πέτσας (Λεωνίδας, Αλεξόπουλος)

Αμβρακικός Βόνιτσας: Τρανουλίδης, Χαλκιόπουλος, Βασίλας, Ιασωνίδης, Βλάχος, Μπουρδούβαλης, Μπούζι (82' Κτενάς), Καταγής, Τσούνης, Καλογερής, Βρεττός

Θύελλα Ελεούσας: Αρχοντάκης, Μαρμούτας, Μπουκουβάλας, Νάσιος, Μαλάτος, Μουχάνης (90+2 Γεωλδάσης), Παπαρούνας Σ., Τσάγκας (61' Κεφάλας), Νούγιας (75' Πασχάλης), Παπαρούνας (75' Βελτσίστας), Τσουμάνης

Αποστολή στη Βόνιτσα: Μιχάλης Τσάγκας